top of page
  • Op. Dr. Tolgay Şatana

Dirsek Artroskopisi


Dirsek Artroskopisi ; Tedaviye dirençli tenisçi dirseğinde çözüm artroskopik gevşetme ve epikondil debridmanıdır.


Tenisçi dirseği (lateral epikondilit) ele ve parmaklara kavrama gücü veren kasların birleşik tendonun kemiğe yapışma yerinde oluşan zorlanma sonucudur. Bu zorlanmada ortaya çıkan kemik, tendon ve kemik tendon birleşim yeri hasarının iyileşmesinde oluşan nedbe dokusu kronik ağrı nedeni olabilir.


Dirsek Artroskopisi

Ameliyatsız çözümlerde nedbe dokusunun olabildiğince normal douya dönüşmesiiçin önlemler alınır. BU önlemler yetersiz kaldığında “entesopati” diye adlandırdığımız kronik ağrılı süreç başlamıştır. İkinci aşamada nedbe dokusunu parçalayıcı daha invaziv yöntemler, steroid, ses dalgası, mezoterapi, proloterepi denemeye başlar. Bu tedaviler yetersiz kaldığında başvurulan cerrahi yöntemler ise anatominin geri dönüşü olmaan değiştirilmesini gerektirebilir.


Artroskopik cerrahide anatomik yapılar korunur. Doğrudan nedbe dokusunun oluşturduğu kemik-tendon birleşimi görüntülenip fazlalıklar temizlenip, yeniden iyileşme ve onarım olacak şekilde dokular uyarılır.
Ağrılı eklemlerle yaşamaktan kurtulun, Hayata Eklemlenin….


Sağlıklı Günler Dileriz!

Son Yazılar

Hepsini Gör

Plika Nedir? Diz Ekleminin Katili, Gizli Düşman mı?

Plika Nedir? Dizin doğal yapısında bulunur, tıbbi adı 'medial plika-meniskofemoral ligament'tir, kısaca plika olarak anılır. Diz ekleminin ön iç tarafında, diz kapağının altından geçerek daha yukarda

bottom of page