top of page
  • Op. Dr. Tolgay Şatana

Diz Protezi Ameliyatı


Diz Protezi Ameliyatları Nedir?


Diz Protezi Ameliyatı, kısaca eklem yüzeyinin değiştirilmesidir. Protez, kaybolan eklem yüzeylerinin yerine konulan malzemedir.


Eklem yüzeyini tamamen kaybetmiş, ağrılı eklemleri (diz ağrısı) olan, hareketleri belli bir seviyeye kadar kısıtlanmış kişilere uygulanabilir. Eğer hareket çok kısıtlanmışsa uygulanamaz. Yaş sınırı yoktur, bu şikayetlere sahip herkese uygulanabilir.


Diz ağrısı olan hastalarda yaşa ve kiloya bakılmadan ameliyat gerçekleştirilebilir. Kilo vermek eklemlerin üzerindeki yükü azaltmaktadır ve bu durumda protezlerin ömrü de uzamış olur.   


Eklem tamamen fonksiyonunu yitirdiyse diz protezi ameliyatları (yüzey değiştirme ameliyatları) elimizdeki önemli ameliyatlardan biridir.


Diz Protezi Ameliyatı'nın süresi ne kadar?


Bir eklem ameliyatının süresi yaklaşık olarak bir saattir. Aynı anda iki eklem ameliyatı birden de yapılabilir. İki diz ameliyatı bir buçuk-iki saat sürede yapılabilir. Hastanın tercihine bağlı olarak anestezi uygulanır.


Diz Protezi Ameliyatı sonrası iyileşme süreci ne kadar?


İyileşme sürecini arttırmak ve daha az zarar vermek için minimal invaziv cerrahiler önemli bir faktördür. Ameliyat, kas birleşim yerlerinden, klivaj dediğimiz bölgelerden yapılır. Bu şekilde yapılan ameliyatlar daha hızlı iyileşme sağlar.


Hasta ertesi gün ayağa kalkıp basabilir duruma gelmiş olur. İyileşme süreci çok hızlı olduğu için, hasta daha ağrısız bir şekilde, 1 haftada kendisini daha iyi hissedip normal hayatına dönebilir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Plika Nedir? Diz Ekleminin Katili, Gizli Düşman mı?

Plika Nedir? Dizin doğal yapısında bulunur, tıbbi adı 'medial plika-meniskofemoral ligament'tir, kısaca plika olarak anılır. Diz ekleminin ön iç tarafında, diz kapağının altından geçerek daha yukarda

bottom of page