top of page
  • Op. Dr. Tolgay Şatana

Dizilimi İyi, Dengeli Ve Uyumlu Eklemler


Dizilimi iyi Dengeli ve uyumlu eklem sorunsuz çalışır.

Eklemlerimizi vücudumuzun ağırlığını geniş yüzeylere dağıtarak taşır. Ağırlığımız eklemin hareketi oluşturan gücüdür. Eklemlerimiz ile yerçekimi yönlendirilip yer değiştirme gücü karşılamış olur.


Uyumlu eklem yüzeyleri dengeli olarak birbirine tutunmalıdır. Eklem bağları eklemi bütünler ve dengeli hareket sağlar. (Uyumlu Eklem) Eklem aynı zamanda bağlantı görevi görür.


Ana gövde uzuvlara bağlanır. Ağırlık aktarımının dengeli olması eklem yüzeyine eşit dağılım çok önemlidir bu ancak iyi bir dizilim ile mümkündür. Çarpık bacaklı bir insanın uyumlu bir eklemi olsa bile kötü dizilim uyumu bozar, yüzeyde farklı yüklenmelere yol açıp kıkırdağı yaralar ve eklem aşınır.


Uyumlu ekrem ağrısızdır.

Dengeli yük dağılımı sadece dizilimi le ilgili değildir. Kaslarımız eklemi açıp, kapama sırasında birbirlerini karşılayarak kayış hızını dengeler. Bu denge sağlanamaz ise ayakta duramayız ve eklemi yaralayabiliriz. Eklem kıkırdak dokusu sağlamlığını içerdiği suyun kaldırma kuvvetine bağlıdır. Su azalırsa sağlamlık ve esneklik kaybolur, doku parçalanır.


Sağlıklı eklem dokusu kıkırdak yatağında yüksek oranda su tutmalıdır. Gençlerde bu oran fazladır. Yaşlanma ile kıkırdak yatağında su oranı düşer ve daha az su tutan yapılar dokuda yer alır ve eklem dokusu su kaybederek parçalanma eğilimi gösterir. Bu durum tedavi ile önlenebilir.


Ama eğer eklemenizde her hangi bir sorun var ise doktorunuza mutlaka danışın.

Ağrılı eklemlerle yaşamaktan kurtulun, Hayata Eklemlenin….Sağlıklı Günler Dileriz!

Son Yazılar

Hepsini Gör

Plika Nedir? Diz Ekleminin Katili, Gizli Düşman mı?

Plika Nedir? Dizin doğal yapısında bulunur, tıbbi adı 'medial plika-meniskofemoral ligament'tir, kısaca plika olarak anılır. Diz ekleminin ön iç tarafında, diz kapağının altından geçerek daha yukarda

bottom of page