top of page
  • Op. Dr. Tolgay Şatana

Eklem Sağlığımı Nasıl Koruyabilirim?

Ağrısız eklem hareket özgürlüğü.

Durağan hayat damar hastalıkları, iç organ yetmezlikleri, felç gibi beklenmedik sorunlara yol açabilir.

Eklem, kayan kıkırdak yüzeyleri ile hareket eder. Bu yüzeylerde yaralanma, yüzeyi bozan etkenler hareket boyunca karşı tarafı da bozar. Zamanla her iki yüzey de birbirini aşındırmaya başlar. Küçük bir noktada, yaralanmanın çapı kadar bir oluk belirir, eklem kıkırdağı hızla kaybolur. Mafsallar bilyalı yuvalı, uyumlu çalışan menteşe yapısındadır. Her iki yüzeyin ekseni aynı, kaplama alanları aynı olmalıdır.


Eklem sağlığımızı koruyabiliriz!

Hareket ettikçe eklemlerimiz daha sıkı ve güçlü hale gelir. Dengeli, protein açısından zengin bir diyet ve düzenli egzersiz faydalıdır. Aşırı kilo alımından kaçınılmalıdır. Eklemde burkulan bir yük, kas kuvvetinin zayıflığından kaynaklanabilir. Kas gücünü artırıcı egzersizler yapılmalıdır. Egzersiz türü seviyenize uygun olmalıdır. Düz bir yolda yürümediyseniz koşu bandında koşarken yaralanmanız kaçınılmazdır. Çevrenizde kullandığınız eşyaların sizinle uyumlu (ergonomik) olması yaralanma şansınızı azaltacaktır. Çevrenize uyum sağlayın.


Muayene ile doğru teşhis mümkün!

Eklem yaralanmanız olduğunda en kısa zamanda bir Ortopedi ve Travmatoloji uzmanına görünmelisiniz. Doktor muayenesinden sonra yapılan radyolojik incelemeler yaralanmanın derecesini ve tedavi şeklini belirler. Yaralanmanın türü belirlendikten sonra kendi kendini onarma oranı anlaşılır. Ağır yaralanmalar dışında vücudun kendini onarmasını sağlayacak atel-alçı tespitleri, bandajlar, tedavi edici ilaçlar, ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Ağır yaralanmalarda artroskopik tedavi altın standarttır.

Ekleminizin hareketsiz kalmasına izin vermeyin!

Yaralanma sırasında, resesif tedaviler eklemin hareketini kısıtlamayı amaçlayabilir. Sağlıklı bir eklemin hareketsizliği, eklem kayganlığının azalmasına ve kas kaybına yol açabilir. Bu nedenle tedavi mümkün olduğunca erken etki gösterecek şekilde düzenlenir. Eklem yüzeyine ağırlık vermeden pasif hareket sağlayan cihazlar tedavide çok etkili olabilmektedir. Bu tür tedaviler için rehabilitasyon uzmanlarından ve terapistlerden yardım alıyoruz.


Artroskopik cerrahi altın standart!

Muayene ve radyolojik incelemeler ne kadar ileri ve mükemmel olursa olsun, geç iyileşen eklem yaralanmalarının teşhisinde artroskopi altın standarttır. Manyetik rezonans görüntüleme kıkırdak lezyonlarında, plika yırtıklarında ve sertleşmelerde yetersiz kalabilir. Bu durumda eklem aşınması oluşmadan müdahale edilir. Günümüzde menisküs yırtıkları ve bağ yırtıkları artroskopik yöntemlerle mükemmel sonuçlarla tedavi edilebilmektedir.


Eklem Yaralanması olduğunda doğru müdahale ve adım adım yaklaşım çok önemlidir!

Ekleminiz yaralanma sonrası şişebilir, hareketsiz kalabilir ve yüklenemezsiniz. Panik yapmayın, çevrenizde gerçek bir sağlık uzmanı yoksa, basit bir bandaj, geçici bir düzeltme ve soğuk uygulama yeterlidir. Üzerinize yüklenmeyin, biraz dinlenin ve en kısa zamanda sağlık ocağına başvurun.


Sorunun tam olarak ne olduğunu öğrenin!

Ekleminizdeki yaralanmanın ne olduğunu, iyileşme süresini ve iyileştikten sonra normale dönme zamanını bilmelisiniz. Doktorunuz eklem iyileşmesinin nasıl sonuçlanacağı konusunda bilgi verecektir. Bu bilgi, gelecekteki rahatsızlıklarınızı açıklamada önemli bir rol oynayabilir.


Tedavi günlük hayatınızı ve iş hayatınızı etkileyecek mi?

Her insanın günlük yaşam beklentisi ve iş hayatı farklıdır. Dinlenme ve iyileşme süresi belirlenirken hekimin kararı resesif tedavilerden artroskopik cerrahi tedavilere kadar değişebilir. Unutmayın, eklemleriniz hayatınızın en önemli parçasıdır.


Tedaviden sonra eski hareketliliği geri kazanmak için yardım gerekebilir.

Ağır yaralanmalar sonrası artroskopik tedavilerde ve uzun açılı tespitlerde mutlaka fizik tedaviden yardım almalıyız. Basit müdahaleler ve tanı amaçlı artroskopik ameliyatlarda çoğu zaman kişinin kendi kendine egzersiz yapması yeterli olabilmektedir. Kontrollerde yetersiz olduğu düşünülürse rehabilitasyon programına alınabilir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Plika Nedir? Diz Ekleminin Katili, Gizli Düşman mı?

Plika Nedir? Dizin doğal yapısında bulunur, tıbbi adı 'medial plika-meniskofemoral ligament'tir, kısaca plika olarak anılır. Diz ekleminin ön iç tarafında, diz kapağının altından geçerek daha yukarda

bottom of page