top of page
  • Op. Dr. Tolgay Şatana

Kalça Ekleminin Aşınması Artroskopi ile Önlenebilir


Kalça Ekleminin Aşınması ; Kalça eklemi iskelet sistemimizin en büyük eklemi olarak uyluk kemiği (Femur) ve kalça eklem yuvası (Asetabulum) birleşiminden oluşur. Uyluk kemiğinin topuz görünümündeki başı ile eklem yuvasının tam uyumu olmadığı durumlarda eklem hızla aşınır.


Bu uyumsuzluk kalça sıkışma sendromu = kalça eklem uyumsuzluk hastalığı orjinal adı (Femoro – Asetabular Sendrom) kısaca “FAS” olarak tanımlanır.


Toplumumuzda sıklıkça rastlanan bu durum ileri tetkik ve özel muayene tetkikleri kullanılmadan atlanabilir. Eklem hareket limitlerinin zorlandığı yaşlarda ya da gelişimin tamamlanmak üzere olduğu dönemlerde başlayan kalça ağrısı sürtünme ve sıkışma nedeniyle kıkırdağı zedeler.


FAS en basit sınıflamayla iki türlü ortaya çıkabilir.

1. Başın yuvadan farklı büyüklükte olması (Çoğunlukla büyük olması) (CAM): Bu durumda baş eklem yuvasının kenarlarını zorlayarak parçalara aşınmaya neden olur.

2. Eklem yuvasının kaplama yüzeyinin artmış olması ya da geometrik olarak eklem başı ile yuvasının eksenlerinin farklı olmasıdır (Kıskaç = pincer sendromu). Kalça sıkışma sendromunun tanısı en zor konabilen türü budur. Söz gelimi tam yuvarlak olmayan baş küresel bir yuvada hareket limitinde adeta kıskaçla tutulmuş gibi sıkışarak döner ve eklem içini aşındırır.


Kalça Ekleminin Aşınması ve Artroskopi

Bu durumda eklem uyumu sağlanması için erken dönemde yapılan artroskopik tedavi uyumsuz başın fazlalıkları düzeltilebilir. Eklem yuvasının kaplama alanı küçültülebilir. Eklem yüzeyinde ve labrum dediğimiz eklemi sabitleyen kenar dudaklarının yırtıkları onarılabilir. Eklem yüzeyinin uyumlu ve kaygan olması ile aşınma duracağı gibi takılma ve sıkışma sırasında ortaya çıkan ağrılar da derhal giderilir.


Ağrılı eklemlerle yaşamaktan kurtulun, Hayata Eklemlenin….


Sağlıklı Günler Dileriz!

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page