top of page
  • Op. Dr. Tolgay Şatana

Kırık Nedir? Kırık Nasıl Anlaşılır?


Kırık, kemik bütünlüğümüzün bozulması durumudur. Peki kırık nasıl anlaşılır? Bunu ve diğer detayları aşağıda okuyabilirsiniz.

Kırık İle Çatlak Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ayrılmamış kırık çatlak olarak nitelendirilse de, her ikisi de kemik bütünlüğünü bozduğu için esasında kırıktır.


Kırık Nasıl Anlaşılır? Kırık Nasıl Teşhis Edilir?

Kırık bulguları; ağrı, şişlik, fazladan hareket deformite şeklindedir. Deformite olmadığı durumlarda radyolojik olarak kemik görüntülenmeden kesin tanıdan kaçınılmalıdır. Bazı kırıklar oldukça ince bir hat çizer ve atlanabilir, bu durumda MRI veya tomografi gerekebilir.

Yorgunluk kırıkları sadece MRI'da fark edilebilir. Konvansiyonel röntgen muayene ile uyumlu değilse tereddüt etmeden MRI düşünülmelidir. Lokalize edilemeyen kırıklarda kemik sintigrafisi ile lokasyon belirlenip lokalize MRI ya da tomografi ile teşhis de gerekebilir.


Kırık Tedavi Süreci Nasıldır?

Kırıklar temas yüzeyi yüzde elliden fazla, rotasyon yoksa, açılanma hareket yönünden 15, ön arka 10 dereceden fazla değilse ve tespit sırasında stabil ise alçı atel ile 6-12 haftada iyileşir. 5 ayı aşan iyileşmeme kaynama gecikmesi, 7 ayı aşan durumlarda kaynamama kabul edilir.


Kırık Ameliyatı Hangi Aşamada Gereklidir?

Kırık uçları arasında temas yoksa ya da yüzde elliden az ise, açılanma yüksek ve stabilite sağlanamıyorsa ameliyat yapılmalıdır. Bazı kırıklar (kalça boyun kırığı, kas yapışma yerleri kopmaları, epikondil ve malleol kırıkları) derhal cerrahi tedavi edilir.

Kırık uçları arasına kas ve bağ doku girdiyse yine cerrahi yapılır.


Ameliyat Seçenekleri Nelerdir - Nasıl Yapılır - Ne Kadar Sürer?

Açık cerrahide kırık uçları yüzde yüz karşı karşıya getirilir ve plak ile yüzeyden uzun kemiklerde kemik iliği içinden (intramedüller) metaller ile tespit sağlanır. Rijit ve sağlam tespitlerde eklem hareketi derhal verilip ağırlık verilebilir. Cerrahi tespit yetersiz ise barırma vekelme hareketi cerrahın kararıyla zamanlama yapılmalıdır.


Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Kırık iyileşmesi en iyi cerrahi olmadan sağlanır. Cerrahi yapılarak ya da yapılmayarak 6-12 haftada kırık kaynaması tamamlanır. Kemiğin taşıdığı yüke göre ağırlık verme ve eklem hareketi planlanır.


Ameliyattan Sonra Tekrar Eder mi?

Kaynama tamamlanmamışsa yeniden aynı yerden ayrılabilir. Kaynama sonrası aynı yerden kırılması ile kırık olmayan kemiğin kırılması ihtimali aynıdır.


Ameliyat Ücreti Ne Kadardır?

Hastanın bütçesine göre planlanır.


https://www.tolgaysatana.com/kirik-nasil-anlasilir-kirik-nedir

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page