top of page
  • Op. Dr. Tolgay Şatana

Tenisçi Dirseği Oldum Aylardır Tedavi ile Neden Geçmedi?


Lateral epikondil halk arasında tenisçi dirseği ön kol kaslarının toplu olarak yapıştığı kemik çıkıntısıdır. Ağır kaldırma ve itme gibi zorlayıcı hareketlerle günlük hayatta zarar görebilir. Yaralanma kas seviyesinde yırtıklara, tendon seviyesinde ayrılma ve kopmalara neden olabilir. İyileşme bu seviyede homojen gerçekleşir ve kronikleşme nadirdir.

Tendon kemik birleşim yerinde yaralanmalarında iyileşme ne tendon ne kemik lehine ara fibröz yapıda kırılgan bir yapıdır. Bu yapı basit yüklenmelerde dahi tekrar tekrar yırtılır ve yeniden iyileşir. Giderek büyüyen bu iyileşme dokusu artık ağrının asıl sebebidir ve sadece cerrahi ile ortadan kalkar.


Tenisçi Dirseği Oldum !

Bu rahatsızlık mekanizması tüm kemik tendon bileşkelerinde oluşan “entesopati” olarak adlandırılan iskelet sorunudur. Tenisçi dirseği entesopatisinin ortadan kaldırılması cerrahi ile mümkündür. Önceleri açık cerrahide bölgeye ulaşmak için yaratılan travma yeni bir iyileşme dokusu yarattığından tendon tamir yerine kesilirdi.


Bu durum fonksiyon kaybı ve güçsüzlük yaratırdı. Günümüzde dirsek artroskopisi ile nedbe dokusuna doğrudan hiçbir kası kesmeden ulaşıp ortadan kaldırabiliyoruz. Dirsek artroskopisi ile tedaviye dirençli tenisçi dirseği ortadan kaldırılır. Alçı gerektirmez ve ağrı kısa sürede ortadan kalkar.Son Yazılar

Hepsini Gör

Plika Nedir? Diz Ekleminin Katili, Gizli Düşman mı?

Plika Nedir? Dizin doğal yapısında bulunur, tıbbi adı 'medial plika-meniskofemoral ligament'tir, kısaca plika olarak anılır. Diz ekleminin ön iç tarafında, diz kapağının altından geçerek daha yukarda

bottom of page